9/22/2011

סחף עירוני

בצ'אנדיגר שבהודו הלכנו שלושה. שני הודים וישראלי, שני גברים ואשה, שניים מכירים ואחד זר.
המטרה המוצהרת היתה למצוא כמה שיותר מכסי ביוב בעיצובו של פייר ז'אנרה. יצאנו מהבסיס, בית הספר לארכיטקטורה, והתחלנו לנוע. בכל צומת ובכל פיצול נעצרנו וניסינו להבין לאן להמשיך. הם מצדם למקום בו האדריכלות המפורסמת שוכנת, אני בעקבות האינטואיציה. הלכנו. שיחה התפתחה. מה אוכלים בכל מדינה, כמה עולה לקנות בית, איפה לומדים, מה זה קריקט בכלל, איך נראות הבנות, מה היחס להומואים, מי זה גאנשה. מדי פעם ראינו מכסה של פייר ז'אנרה, צילמנו חלק.
ההליכה הפכה להיות מדיטטיבית.
הלכנו בלי לשים לאן ואפילו בלי להתלבט יותר. פשוט הלכנו. כשנהיה חם, עצרנו בגלידה הקרובה. כשרעבנו עצרנו לאכול. שתינו מים.
אילו מותגים לובשים בישראל, מה מזג האוויר בקיץ, איפה היינו בעולם, איפה טיילנו בהודו, מה נהיה כשנהיה גדולים, בני כמה אנחנו בכלל.
חלפנו על פני בתים גדולים וקטנים, אחוזות יוקרה חדשות ובתים משותפים מהתכנון המקורי של העיר. לקראת אמצע היום התחושה היתה שהעיר זזה ואנחנו עומדים במקום, כמו לעמוד על מסוע בשדה התעופה.

האם ניתן לומר שמיפינו את העיר מחדש? אם כן, זה האיזור בו העיר נעלמת והחוויה האנושית הופכת למשמעותית. המפגש, המדובר כ"כ בז'רגון האדריכלי האקדמי התהווה מול עינינו. גריד? כנות חומרית? חלל ציבורי? חזית פעילה? עירוב שימושים? כל המושגים מיטשטשים ומתמוססים.

בסקטור 13 האדריכלות הגדולה של המאה העשרים מאבדת את משמעותה לטובת השיחה הבלתי אמצעית.

תוכנית הסיורים בניו דלהי

9 am- 1 pm (or till lunch) Humayun's Tomb and the Purana Qila (Old Delhi Fort.


Lunch- at Khan Market, Pandara Road

Later - Visit to a few post independence 'modern' buildings on the Lodhi Road eg: Indian habitat centre ( by BV Doshi ), India International Centre etc.

Sunday, the 25th:

8:30 - 10:00 - Heritage walk at Red Fort conducted by Historian Navina Jaffa

9/20/2011

Architecture Collage girls hostel, Chandigarh - חוקים ונהלים


מספר חוקים ונהלים שנאספו בהוסטל

Do not take the utensils outside the mess. Fine Rs. 50.

Mess workers are helpers, not your servants, kindly keep your used utensils at the washing area. Else fine Rs. 100.

Kindly keep your chairs back into place before you leave the mess. Fine Rs. 100.

List of absent and late leave fine for the month of… Fine Rs. 100 each.

על כל יציאה וכניסה מההוסטל בשעות הערב, יש לחתום בספר מול מנהלת המקום, ולציין סיבת יציאה.סיפור ניסויי עם האמת

בספרו האוטוביוגרפי "סיפור ניסויי עם האמת" מתאר גנדי את מסעו להליכה בדרך האמת. גנדי קידש את עקרונות האמת שלו, והפך אותם לערך מנחה בחייו. למרות מה שעשוי להראות בקריאה ראשונה (לאור נקודת המבט של גנדי), אמת אינה ערך אבסולוטי חיצוני ומתגבשת באופן סובייקטיבי. בניסיון לאפיין את תפיסת האמת של גנדי, אצטט את ישעיהו לייבוביץ, מתוך שיחתו עם אסא כשר, כאשר את המילה "ערך" ניתן להחליף במילה "אמת":


"ערך זו איננה מסקנה שאדם יכול להסיק מן המציאות, אלא זה הכרעתו לגבי המציאות... האדם יכול לראות משמעות בחיים אם הוא מכיר במשהו כערך אשר אליו הוא חותר"


גנדי גיבש לעצמו תפיסת אמת הנגזרת מהאופן שבו הוא קרא את העולם, במקביל ולאחר שחקר והבין אותו. לפי תפיסה זו ניתן להגדיר את האמת כסך הפעולות וההכרעות הערכיות שעל אדם לבצע ע"מ להניע פעולה לתרומה מרבית לזולת.


כשקראתי את הספר, הוקסמתי מדרכו של גנדי, התחלתי לחלום על הליכה בדרך דומה, אבל אז נוכחתי שאין בידי תשובה לשאלה הבסיסית - מהי האמת שלי? האם גם אני יכולה לגבש את תפיסת המציאות שלי לכדי ערך או ערכים משמעותיים מספיק שיוכלו למלא תפקיד של "אמת". אני לעומת גנדי, שגדלתי וחונכתי בעידן הפוסט מודרני, מתקשה עם הגדרה של אמת אחת ברורה.


למזלי, אני נמצאת בהודו, המקום שאליו הולכים כדי למצוא את האמת. להלן סיפור ניסויי עם האמת.פרק א - בית חב"ד


בהודו לא חסרים מוסדות וארגונים המציעים תפיסות אמת לכל המעוניין. החל ממנזרים בודהיסטים, דרך אשראמים למיניהם וליהודים שבינינו - גם בתי חב"ד. בניגוד לתפיסת האמת הסובייקטיבית של גנדי, חב"ד מציעים אמת אחרת - אמת גדולה, אוניברסאלית, טרנסצנדנטית. החלטתי לצאת ולנסות בעצמי, אקדים ואומר שהניסיון לא היה מוצלח יתר על המידה, באמצעות בית חב"ד לא הצלחתי להתקרב למונח האמת כפי שמוצע ע"י הדת, אך כן נוכחתי לגלות כמה אמיתות על עצמי.


בסוף השבוע הראשון בהודו הלכתי לקבלת שבת וארוחה בבית חב"ד בכפר באגסו שליד דראמסלה. האירוע כלל מלבד תפילה גם שירה ציבורית סביב השולחן (בהובלת שליח חב"ד צעיר ונלהב) ודברי חוכמה מפי הרב על אודות חודש אלול הבא עלינו לטובה. למרות הכוונות הטובות שהיו לי לפני ההגעה לאירוע, לא הצלחתי להשיל את עורי החילוני-מתנשא ולקחת חלק פעיל, מה שאף גרר בסוף הערב (כשכבר ייחלתי לפרוש לחדרי השקט) סוג של שיחת נזיפה (מאוד מחויכת, אך מעיקה) מפי אשת הרב.


בהמשך השבוע ביקרתי מספר פעמים נוספות בבית חב"ד וניסיתי לפענח מה כל כך מפריע לי שם. בסך הכול מדובר במקום חביב, אמנם שומעים קצת יותר מדי עברית ביחס למיקום הגיאוגרפי של הבית. אבל לרוב קל למצוא חברה נחמדה, עמוסת בחורי ישיבות הסדר משוחררים (שמדברים באופן גברי על שירותם הצבאי) ובנות שירות לאומי המאזינות בקשב רב לסיפורים ההירואים. הרב ואשתו מציעים מגוון קורסים לציבור הרחב החל ממדיטציה וכלה בסמינר "הדרך לתודעה נכונה". המקום מתנהל על מי מנוחות, תוך הפגנת סולידריות קבוצתית לקראת שבת, כשכולם נרתמים לעזור בהכנות. בימים אלו לא חריג לראות קבוצות מטיילים, שבמקום לעשן חשיש, יושבים סביב שולחן ובוררים קטניות או עלי כרוב.


למרות שאני, בתור בחורה חילונית מבית חילוני טוב, לא מצליחה להתחבר ולו במעט לכל הנעשה בבית חב"ד, להפתעתי, הסיבה העיקרית שבית חב"ד מעורר בי רצון להיות במקום אחר, היא תחושת הדמיון לחוויות בה"ד 1 שמקום מעורר בי, במיוחד בזמן השירה הציבורית. הסיטואציה הזו מחזירה אותי לחדר האוכל הגדול, עוטה מפות לבנות השמורות לשבתות וחגים בלבד, ושורות חיילים לבושים מדי א, שצוחצחו ונלבשו במיוחד לרגל המעמד המרגש, שרים שירי ערב שבת בליווי קול הקשת סכו"ם בצלחות הפלסטיק.


בה"ד 1 ניכס לעצמו את הריטואל ע"מ לספק לצוערים תחושה של בית, משפחה, מסורת ואווירת חג. לפני ערב שבת מגורי הבנות רוחשים פעילות מבורכת - כולן מתקלחות, מתבשמות ומתאפרות לקראת האירוע החגיגי. אולם, עבורי, הריטואל לא סימל ערב שבת כפי שאני מכירה ואוהבת, עבורי זו הייתה פשוט עוד משימה שצריך לעבור ע"מ לקבל את סיכת הקצונה המיוחלת, וחס וחלילה שהמפק"צ לא יראה שאני לא משתתפת (ונהנית).


כך, טקס ערב שבת, הסמלי והמוכר, ששוכפל ממקורו היהודי-אזרחי אל זה הצבאי-תעמולתי, היווה בעבורי סוג של מקור מעוות. כשנתקלתי בגרסת הטקס של בית חב"ד, שאמורה שהיות דומה יותר לטקס המקורי-היהודי ולעורר תחושת חמימות מוכרת, יכולתי להעלות מזיכרוני רק תחושות "בה"ד אחדיות" - כוחניות, מעיקות ובכלל לא חמימות. בבואת הטקס ששוכפלה בצבא, הצליחה לעלות על יוצרה, אצלי בתודעה היא מתקיימת באופן עצמאי תוך חיסול מוחלט של המקור שלה.


ז'אן בודריאר קורא לתופעה הזו סימולקרה, בבואה המתקיימת ללא מקור או מתחזה למקור.


The transition from signs which dissimulate something to signs which dissimulate that there is nothing, marks the decisive turning point. The first implies a theology of truth and secrecy (to which the notion of ideology still belongs). The second inaugurates an age of simulacra and simulation, in which there is no longer any God to recognize his own, nor any last judgement to separate truth from false, the real from its artificial resurrection, since everything is already dead and risen in advance.


לפי בודריאר, בעידן הסימולקרה מתקיימות בבואות לא רק ללא מקור, אלא גם ללא צורך במקור. טקס דתי מתקיים באופן ריטואלי ללא הסברים תיאולוגיים, ללא נכון ולא נכון, אלא פשוט כפי שהוא.


טקסי הדת המתקיימים בבתי חב"ד בהודו הינם בבואות המסוגלות לקיום עצמאי עם או ללא מקור. עבור מרבית המשתתפים, הדיון אודות אמיתות המקור אינו רלוונטי, חב"ד מציעה חוויה שלמה - מטקסיות סמלית ועד סיוע בגיבוש התודעה הנכונה ולימוד האמת. החוויה מוצעת לכול המעוניין, באופן לא מחייב ובמידות אינטנסיביות שונות. המבקר בבית חב"ד יכול לבחור אם לקחת חלק סמלי או טקסי בלבד ואם ירצה יכול להמשיך להיכנס בדרכי האמת (חתירה מהבבואה אל המקור).


מפתיע לגלות שדווקא בית חב"ד, המציע למחפשי האמת פתרון נגיש, ברור ולא מתפשר.


"הוא לבדו האמת, ואין לאחר אמת כאמיתתו; והוא שהתורה אומרת: אין עוד מלבדו, כלומר אין שם מצוי אמת מלבדו כמותו."


(הלכה רביעית, מתוך ארבע ההלכות הראשונות במשנה תורה, הרמב"ם)


דווקא שם ניתן לראות מגוון גילויים של אמיתות או בבואות של אמיתות המתקיימים ביחד באין מפריע. לצערי אני לא הצלחתי לקחת חלק בפעילות, אולי בשל זיכרונות שהמקום מעלה, אולי בשל החינוך שקיבלתי, ואולי בשל חוסר היכולת שלי להפריד בין הנעשה שם לבין המקור ממנו בית חב"ד שואבים את הפעילות שלהם.


בראייה ביקורתית יכול להיות שכתבתי שטויות, יכול להיות שאני סתם מנסה להסתיר את חוסר ההצלחה שלי להתחבר לאירוע האנושי של בית חב"ד מאחורי גישות פילוסופיות פוסט מודרניות. במקום לנסות לנהוג בחמלה ובקבלה, אני בוחרת להתנתק ממה ששונה ממני. הרי בית חב"ד הוא מקום מופלא עבור לא מעט אנשים, פיסה של בית ומורשת בארץ זרה, המוכנה לקבל את כולם, אפילו אותי, למרות שדחיתי את ההזמנה.


ענבל (19-09-2011)


9/19/2011

הדוד


מכשיר לחימום מים למקלחת 'באקט' אשר נמצא בשימוש עד היום בהרי ההימלאיה. אמנם היום רוב הכפרים מחוברים לחשמל אך הפסקות החשמל קורות כמה פעמים בכל יום ולעיתים נמשכות ימים שלמים, בחורף הקר שבהימלאיה מקלחת חמה היא לא מותרות אלא האופציה היחידה.

גגאיזה גג?

גג מפח

איזה פח?

פח של שמן

איזה שמן.. פח של שמן?!?!

:)

Kathkuni - שיטת בניה מסורתית בהימלאיהKath - Wood
Kuni - Corner


שיטת הבניה הייחודית שבהרי ההימלאיה הינה דוגמה מצויינת לאדריכלות מקומית, ורניקולרית' פשוטה לביצוע. הייחודיות שבשיטה, מעבר לחזות המיוחדת שלה, היא שאין אף אלמנט ורטיקלי, האלמנטים מונחים במאוזן וביחד יוצרים את החוזק הרב של המבנה. מבנים הבנויים בשיטה זו ידועים בעמידות הרבה שלהם כנגד כוחות הטבע האימתניים שבהרי ההימלאיה (מפולות שלגים ורעידות אדמה).כמו כן ניתן לראות שהשיטה מתאימה לפשטות (Simple) במקרה של הבית או האשרםאך גם יכולה להתאים לפאר ועודף (Excess) במקרה של המקדש.
9/18/2011

חיבורים- טל תומר
בעולם המערבי אנו נחשפים למחברים תעשייתים וסדרתיים.מעניין למצוא מס' מחברים אשר נעשו בעבודת יד. שלושת הדימויים מצייגים טכניקת חיבור דומה,
אך כל מחבר הינו ספציפי וייחודי לתפקוד ולמקום.

הובלה- טלי סרברו
High Tech - Low Tech - מפגש בין שתי תרבויות
בעינים מערביות אין דבר יותר "יעיל" מלהוביל קרח באופניים בחום של הודו,
אין דבר יותר סיזיפי מלדווש עגלה עמוסה למכביר בבלוני גז
ואין דבר מתקדם יותר מלהוביל מי גשמים לטובת השקייה.

מתלה כביסה
שימוש נוסף ביסודות המבנה לאחר השלמת הבנייה,
יסודת התקרה לא נקטעו בקצוות המבנה,
אלא עוקמו והוסבו למתלים לייבוש כביסה.

סבון מסתובב/ יעל ג'ונסון

כלי קיבול הסבון מסתובב על ציר אחד, כמו גליל נייר טואלט.
התמונה צולמה במבנה שתכנן צ'אייה, באמדאבאד.

מדרגות זיזיות/ יעל ג'ונסון

מדרגות זיזיות המובילות לגג מבנה.
ג'ודפור, רג'סטאן.

"ברזיה ציבורית"/ יעל ג'ונסון

שני כדים גדולים, שמכל אחד מהם יוצאת שרשרת המחוברת לפינג'אן עם ידית ארוכה.
הכדים משמשים כברזיה ציבורית לכל האנשים שיוצאים מסיור במבצר של ג'ודפור במחוז רג'סטאן.

טפסנות הודית

בניגוד למוטות המתכת המקובלות בארץ, בשביל לצקת רצפה
ההודים משתמשים בסנדות "סטייל צופים". הסנדות מקובעות באלכסון,
כל אחת בשיפוע שונה, לפי אורכה. הבסיס והחיבור לקורה העליונה מקבע את הסנדה במקום. כמו שאפשר לראות מסביב, פלס זה עניין יחסי....

צאי שופ או סוקצסציה עירונית


בדרך לקורס נתקעתי כמה ימים בהרים, בשל מפולות. בשעות הראשונות של ההמתנה משחקים קלפים, אבל כעבור כמה שעות, כשמתחיל רעב, מופעים סלים רכובים על ראשים, מלאים צ'אנה מסאלה (חומוסים עם עגבניות ובצל) וסירים אם צ'אי מהביל. לקראת הערב מופיעות העגלות של התירסים הממונגלים ופקורות הנוטפות שמן על דפנות הסא'ג. לפנות בוקר התווספה כבר עוד ציליה וריצפת בטון וכמה שרפרפי קש וחמישה סירים מתבשלים. הדאבה כבר מלאה ומפזרת אלו פארנטה, טאלי וצאי להודים המנומנמים. עם סילוק הדרדרת הסבלנות האינסופית של ההודים פוקעת בבת אחת. המנועים שואגים, הרבה צפירות, והשיירה יוצאת לדרך. משאירה אחריה עיירה טריה שמצטרפת לכל אותן האחרות שצובאות את כבישי הודו.קירות ארוגים


כפות דקלים מיובשות ארוגות שתי וערב,
סדורות ברצף על גבי קונסטרוקציית סנדות.


בנייה ארעית. עד לעונת המונסונים הבאה.
מחסני דגים באי דיו, 2011


הרחוב -קריסטינה קרן מנדז'ולהודו מפרשת את מושג הרחוב אחרת, מערבלת ומארגנת אותו לכדי מציאות חסרת הגבולות בין הפרטי והציבורי.
בה הרחוב מאכסן בתוכו את הבתים, הכבישים, המכוניות, האופנועים,
את האנשים והחיות.
הוא הסלון, המטבח, וחדר השינה.
הוא המקום להטהרות ולעשיית הצרכים.
הוא מקור הפרנסה, העסק ומגרש המשחקים.

הרחוב ההודי וכל מה שבתוכו קריסטינה קרן מנדז'ול

גגות ירוקים?


פתרון נפוץ לקיבוע הגג למקומו

recycle reuse reduce


ברוב הודו השימוש בשקיות פלסטיק לאריזת מוצרים אסור. פתרון יצירתי, וכנראה גם זול יותר לאריזה הוא שימוש בנייר עיתון. החידוש העיקרי הוא השימוש בנייר גם כחוט לקשור בו את הצרור.


מים זורמים


במקומות בהם אין מים זורמים בהודו נהוג להתקלח עם bucket. התופעה ככ נפוצה עד שגם במקומות בהם יש מים זורמים ניתן למצוא את הדלי המפורסם ואחיו הקטן - הגרסה ההודית לנטלה היהודית.

כמובן שוורוד הוא השחור החדש בהודו.

חורים בקיר


פריצת האטימות של הקיר והלבנה. הכנסה של אור, אוויר וחוץ לתוך הבית.שילוב של אלמנטים מעולם האינסטלציה בין הלבנים. פתחי ניקוז של מקלחת, כמשרביות מודרניות מוכנות, או צינור ביוב עשוי פלסטיק כמסגרת לחלון.


פושקר 2011

כריסטו בגרסה ההודית

מיקום: מקלוד שבדרמסלה
לא הצלחתי לפענח למה כיסו את מה שכיסו, אולי כיסוי מפני הגשם או אולי מניעת מפולת של אדמה, (למרות שיש בתמונה ממצאים שסותרים את טענות אלו) ואולי סתם ניסיון לחכות את כריסטו ולכסות כפר שלם בהודו.

מסיגי גבול! לא בהודודוקרנים, ככה קוראים את זה אצלנו. על חומות בטון שיברי זוכוכית נישאים וזאת על מנת למנוע ממסיג גבול מלטפס ולעבור אל התחום האסור.

מקל על מקל- מבשרת רקנטינמצא ברחבי הודו בווריאציות שונות ומשונות. מוט\מקל\עמוד המאפשר יציאה\תקיעה של מקלות אחרים הנושאים גם הם, בלונים, שבשבות, צמר גפן מתוק, או כל מצרך אחר שתפקודו באמצעות מקל. השימוש באותו עמוד הוא הן נייח והן נייד.

קווי תפר - מיכל רוזנפלדלא פעם חווינו את היפרמות החוט והקשר.
אך הנה שתי דוגמאות לסוגי תפירה, האחת ביד והשניה ברגל.
שתיהן מצליחות לייצר בעיניי, אסתטיקה יפה.

כסא במבוק

צמיג האופניים המשומש נתפר לשולי הרהיט ומשמש כמעטפת לקש ולבמבוק. הוא סוגר את המערכת ומונע פרימה שלה בקצוות הבעייתיים.

רצפה אלטרנטיבית

שימוש ברשתות במקום מרצפות אטומות כדי להכניס אור ואוויר לקומה שמתחת. בד"כ אפשר למצוא אותם בחדרי מדרגות או מסדרונות.