7/24/2011

העונה החמישית: הפרויקט הודי

ב- 15 באוגוסט 1947, כמה חודשים לפני הכרזתה של מדינת ישראל, השתחררה תת היבשת ההודית משליטתה של בריטניה, ולראשונה בתולדותיה התאחדה כרפובליקה.

בדומה למדינת ישראל, הודו היא אחד הניסויים המדהימים ביותר של בניית אומה בעלת מקורות עתיקים ומגוונים ואיחודה לכלל חזון משותף. מאז הקמתה תוך כדי מלחמת אזרחים עקובה מדם, עברה הודו כמה תהפוכות פוליטית ותרבותיות וכיום, יחד עם סין, היא נחשבת לאחד מהענקים המתעוררים. האתגרים העצומים שניצבים לפניה, ההיסטוריה והתרבות העשירות שלו, והדרך המיוחדת של ההודים לעשות דברים, הופכים את כיום את הודו לאחד המקומות המרתקים ביותר על פני כדור הארץ.
סטודיו זה ייערך בשיתוף אוניברסיטת CEPT באמדאבאד שבמדינת גוג׳אראט, ובשיתוף הקולג׳ לארכיטקטורה בצ׳אנדיגר שבמדינת פנג׳אב.

בחלקו הראשון של הסטודיו נערוך היכרות עם ״הפרויקט ההודי", שנעשה במקביל ל"פרויקט הישראלי" בשנות ה- 50 וה- 60. נתוודע לניסיונות המודרניים שנעשו מאז באמדאבאד ובצ׳אנדיגר על ידי ארכיטקטים מערביים כלה קורבוזייה, פייר ז׳אנרה ולואי קאהן, ועל ידי יוצרים מקומיים כוולקרישנה דושי וצ׳ארלס קוריאה. תוך כדי כך, נחקור גם את שלל הארכיטקטורות הלא ממוסדות והטכנולוגיות לא רשמיות שמרכיבות את החיים בהודו, וננסה להבין את האתגר התרבותי והטכנולוגי המקורי של הודו שהחל להתנסח עוד בתקופתו של גנדהי ומאוחר יותר של נהרו, ואת הפירושים הייחודיים שלה לערכים כמו מודרניות וקידמה.
בחלקו השני והעיקרי של הסמסטר נערוך תרגיל בארכיטקטורה ספונטנית במרכז לידע כפרי על גבול מדבר קוטץ' שבמדינת גוג׳אראט.

מחסום מאולתר, מומביי

שימו לב- מפגש ייערך ביום ג' הקרוב בשעה 17:00
 בצלאל תל אביב, רחוב סלמה 60, תל אביב